Bára Hrzánová & Mario Bihari & Bachtale Apsa
Bára vystoupí se svým nejbližším hudebním kolegou, fenomenálním romským akordeonistou a klavíristou Mário Bihári. Bára Hrzánová je nejen vynikající herečka, ale také všestranná zpěvačka, pro kterou jsou romské písně srdeční záležitostí. Pro publikum není tato její poloha zcela známá, o to však zajímavější.
Kapela Bachtale Apsa patří k tomu nejlepšímu, co v současnosti naše romská hudební scéna nabízí. Název Bachtale Apsa, v překladu Slzy štěstí, vyjadřuje pestrost nálad a emocí, které romská hudba odnepaměti v posluchačích vyvolává. Kapela spojuje muziku balkánských, maďarských, španělských, ruských i slovenských Romů. Nechybí samozřejmě klasické čardáše. Repertoár ovšem netvoří jen romská tradiční hudba, ale také autorská tvorba leadera kapely Mária Biháriho a dalších členů kapely. Ve skladbách se prolínají romské melodie a rytmy s latinskoamerickou hudbou, tangem, flamencem, swingem a dalšími styly.
Mário Bihári a jeho kolegové z kapely Bachtale Apsa tvoří s Bárou skvěle tepající celek, ze kterého se bez okolků valí pozitivní energie.
Mário Bihári (* 28. prosince 1977, Malacky) je slovenský romský zpěvák, klarinetista, akordeonista a klavírista působící v Česku. Od osmi let je slepý. Dva roky chodil na základní školu v Bratislavě a šest let na základní školu pro nevidomé v Levoči. Zde se začal aktivně věnovat sportu, v lehké atletice se stal v letech 1991 a 1992 mistrem Evropy v kategorii žáci (rekord v běhu na 60 m – 7,9 sekund). Nyní reprezentuje Česko v goalballu. V 7 letech začal hrál na klavír, v deseti na akordeon. V roce 1998 maturoval s vyznamenáním na konzervatoři Jana Deyla a dva roky poté ji dokončil. V roce 1998 se stal členem hudební skupiny Koa, která doprovázela autorskou a interpretační dvojici Zuzana Navarová – Iván Gutiérrez).[2] Vznikla alba Skleněná vrba (1999) a koncertní Zelené album (2000). Po odchodu Ivána Gutiérreze začíná Mário Bihári také zpívat a skládat vlastní písně. Na albech Barvy všecky (2001) a Jako Šántidéví (2003) zabírají přibližně čtvrtinu rozsahu. Po smrti Zuzany Navarové v prosinci 2004 se Mário Bihári stal hlavním autorem skupiny Koa. Nyní, po ukončení činnosti skupiny Koa, hraje buď sólově, nebo s novou skupinou Bachtale Apsa, dále také se skupinou Bejlí. Za pomoci fotografa Björna Steinze se věnoval i fotografii v cyklech Hudba v obraze (2004) a Obrazy z duše.
Zakladatelem skupiny Bachtele Apsa je výjimečný nevidomý romský zpěvák, akordeonista a pianista Mário Bihári, který se v minulosti proslavil zejména spoluprací se Zuzanou Navarovou. Skupina čerpá ve svém repertoáru z lidové hudby balkánských, maďarských, rumunských i slovenských Romů. Nechybí ani skladby sinti jazzu a klasické čardáše, které jsou pro Romy ve střední Evropě typické. Romský název Bachtale Apsa, v překladu Slzy štěstí, vyjadřuje pestrost nálad a emocí, které romská hudba od nepaměti v posluchačích vyvolává.
- Mário Bihári - accordion, vocals
- Petr Horváth - guitar, vocals
- Adam Pospíšil - violine, bassguitar
- Nicholas Roy Arthofer - trumpet
- Radek Sivák - percussion
V případě, že by vystoupení bylo zrušeno v rámci epidemiologických opatření a nevyhovoval Vám náhradní termín. Vrátíme Vám při požádání do 14 dnů od ohlášení náhradního termínu celé vstupné.
V takovém případě se obraťte na info@festival-vina.cz
herečka - zpěvačka
zpěvák - klarinetista - akordeonista - klavírista
romská hudební skupina