Barman Zdeněk Plášil představí oblíbené evropské destiláty.
Třeba Campari, což je název alkoholického nápoje, pocházejícího z Itálie. Klasický nápoj červené barvy je řazen mezi kořeněné hořké lihoviny. Jeho základem jsou bylinné výtažky. Recept je tajný a složitý, obsahuje kromě jiného 86 bylin. Campari má 25% alkoholu, červenou barvu získal nápoj z barviva z hmyzu červce. Campari bylo vyrobeno již v roce 1860, jeho autorem byl hostinský Caspar David Campari. Značka campari je známá a oblíbená celosvětově, nápoj se vyváží do více než 190 zemí.
Třeba grappu, což je vinný destilát s kořeny v Itálii, kde se tradičně pije jako digestiv po večeři. Vyrábí se z matoliny, tedy ze zbytků po lisování vína. Tam, kde hroznová šťáva dá vzniknout špičkovým italským vínům, se ze slupek, zrníček a stopek rodí výrazná pálenka.
Nebo ochutnáte vínovici, koňak, metaxu...Těšte se.
Pokud se domníváte, že s destilací přišly chytré hlavy ze starého kontinentu, jste na omylu. Podobně jako v případě piva i vína se za vynálezci destilace alkoholu musíme vydat na východ. S destilací alkoholu totiž jako první přišli Arabové, patrně v oblasti mezi řekami Eufrat a Tigris. Patrně to stihli ještě koncem 1. tisíciletí našeho letopočtu. Výsledná tekutina jim však nesloužila ke konzumaci, nýbrž k lékařským účelů a později také k výrobě vonných esencí, které se v alkoholu skvěle rozpouštěly. Je to celkem logické, neboť většině Arabů konzumaci alkoholu zakazovalo a zakazuje jejich náboženství.
sommelier, barista, kuchař