Gurmánské speciality Velké Británie
Říká se, že Britové nemají dobrou kuchyni. Restaurace Goldie hotelu Nautilus vás přesvědčí o opaku. Čím nás překvapí? Počkejme si, na co vsadí...Jedna z rozhlasových reportáží Dagmar Heřtové hovoří o britské gastronomii jako o kuchyni dokonale sladěných chutí a talířů s vydatnými pokrmy z ingrediencí běžně dostupných na ostrovech.
Kdo by neznal English Breakfast, snídani složenou z klasických ingrediencí, jako jsou britské párečky, vejce, smažené houby a rajčata, fazole v rajské omáčce, černý pudink, bramborové placičky a toasty. Známá je třeba Bangers and Mash - anglické párečky s bramborovou kaší, cibulovou omáčkou a fazolkami?
Sunday Roast je v britské gastronomii neodmyslitelné. Podává se většinou v neděli a celé rodiny se stěhují na tuhle pochoutku do místních pubů a restaurací, kde si užívají jídlo a společně strávený čas. Jedná se o hovězí pečínku, ale klidně to může být i krůta, vepřové či jehněčí maso, existuje i vegetariánská verze. Podává se s Yorkshirským pudinkem, pečenými brambory do křupava a zeleninou, jako je mrkev, brokolice, květák, kapusta a hrášek, to vše přelité chutnou omáčkou.
Beef Wellington je snad nejbritštější jídlo - bylo patriotickým trendy pokrmem v době slávy vévody z Wellingtonu. Jedná se o hovězí svíčkovou zprvu zprudka opečenou na oleji, poté se maso nechá zabalené v třeba v ořechové, kuřecí či jiné směsi. Vychlazená svíčková se zavine do listového těsta potřeného rozšlehaným vejcem a dále se peče. Přílohou jsou třeba pečené brambory, případně zelenina.
O britskou kuchyni se zasloužilo Skotsko, Wales, Cornwall, Anglie a Irsko. Britové mají spoustu ryb nebo zvěřiny ze skotských vysočin.
kuchař